film niedzwiada internet

Drewniany dom w Niedźwiadzie Dolnej. Tu rozgrywają się sceny wojennego filmu

Posesja ze starym, drewnianym domem przy drodze powiatowej w Niedźwiadzie Górnej stała się na kilka godzin planem filmowym. W niedzielę, 6 lutego, grupa licealistów nagrywała tu sceny do filmu opowiadającego o pacyfikacji pobliskich Gumnisk.

– Nakręciliśmy pierwsze sceny do naszego filmu. Dotyczyły one najazdu Niemców na wieś Gumniska 10 sierpnia 1944 r, a więc dwa dni przed pacyfikacją tej miejscowości. Nagrywanie przenieśliśmy do Niedźwiady, w której znaleźliśmy dom będącym żywym dokumentem tamtych czasów. Udostępnił nam go Stanisław Cetnar, za co serdecznie dziękujemy – wyjaśnia Sandra Strzałka z II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, która jest reżyserką filmu.

Licealiści, na podstawie wspomnień mieszkańców pamiętających wojnę, wybrali historię Piotra Szczepanika i Stanisława Mądry, którzy odebrali broń okupantowi, a potem przekonwojowali go do obozu partyzantów. To była jedna ze scen kręcona w Niedźwiadzie. – Druga scena przedstawia zarekwirowanie żywności rodzinie Kwiatkowskich. Kończy się ona zabiciem niemieckiego żołnierza – dodaje Sandra.

News will be here

Pracę w Niedźwiadzie młodzież zakończyła sceną, w której narrator relacjonuje atak na pozostałych okupantów, dokonany przez partyzantów II zgrupowania Armii Krajowej Obwodu ,,Deser” Dębica, stacjonującego pod dowództwem Adama Lazarowicza „Klamry” na polanie Kałużówka. Konsekwencją  tych wydarzeń była późniejsza pacyfikacja wsi Gumniska.

Licealistom w ich poczynaniach pomogli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. Mściciel z Mielca, którzy bezpłatnie wypożyczyli mundur i ekwipunek niemieckiego żołnierza. Zapowiedzieli też pomoc przy kręceniu kolejnych scen do filmu.

W tworzenie filmu zaangażowanych jest siedmioro uczniów II LO w Dębicy. Zgłosili się oni do ogólnopolskiego konkursu historycznego „Póki nie jest za późno”, organizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach koło Opola. Ich praca będzie oceniana w kategorii „film dokumentalny lub paradokumentalny”.

Sławomir Oskarbski



Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

12 − siedem =