sun-technology-field-sunlight-environment-green-546340-pxhere.com

Ropczyce będą mieć własną energię? Burmistrz bierze na cel dawne wysypisko

ROPCZYCE Mogłaby zasilić część infrastruktury samorządu i dać dodatkowe oszczędności. A przynajmniej takie są życzenia. Burmistrz chciałby, aby w mieście wybudowana została farma fotowoltaiczna. Gdzie mieściłby się taki obiekt?

Pomysł stworzenia w Ropczycach farmy fotowoltaicznej został przedstawiony przez burmistrza podczas ostatniej sesji rady miejskiej. Wówczas to gminni samorządowcy jednogłośnie przyjęli zmiany w budżecie, pozwalające opłacić gminie wykonanie dokumentacji dla farmy.

Wstępny koszt takiego opracowania, badań geologicznych, projektu technicznego to 53 tysiące – wyliczał na sesji włodarz Ropczyc, Bolesław Bujak.

Co w ogóle dałaby gminie taka inwestycja? Jak tłumaczy szef urzędu, przede wszystkim, oszczędności.

My jako miasto mamy duże zużycie prądu. Możemy w to włączyć nie tylko instalację oświetleniową, ale też i np. energię pobieraną przez basen. A dzięki tej farmie moglibyśmy sami ten prąd produkować i kompensować to potem w zakładach energetycznych – mówi Bujak.

Na takim działaniu, zdaniem włodarza skorzystaliby też mieszkańcy. Jak przekonuje nas burmistrz, przy uruchomieniu farmy i wymianie opraw w lampach ulicznych na bardziej energooszczędne, co planuje wkrótce gmina, nie byłoby problemem dłuższe działanie drogowego oświetlenia.

W rozmowie z Reporterem, szef urzędu tłumaczy, że farma fotowoltaiczna mogłaby powstać w miejscu dawnego wysypiska, który jeszcze w latach 90-tych znajdował się w pobliżu stacji transformatorowej przy ulicy Kolejowej. Jak podaje Bujak, ponad 20 lat temu wysypisko zostało zrekultywowane.

Jego czasza miała 2 hektary, 20 arów. Gdyby się dało, to na 1,5 hektara chcielibyśmy zorganizować tam farmę fotowoltaiczną – podaje burmistrz.

Bujak zapowiada, że jeżeli badania geologiczne stwierdzą, iż nie ma przeciwwskazań do wykonania farmy fotowoltaicznej na terenie dawnego wysypiska, to gmina będzie dążyć, by jeszcze w tym roku powstał projekt techniczny takiej instalacji. Co dalej? Z jakich pieniędzy i kiedy mogłaby powstać fizycznie ta inwestycja?

Czekamy na pieniądze europejskie. Mam nadzieję, że w przyszłym roku z nowej perspektywy finansowej Unii być może będą na takie zadania fundusze – tłumaczy burmistrz.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

2 × 4 =

Tygodnik Reporter Gazeta - Ropczyce, Sędziszów