C8DFD864-1662-41CA-83B2-9EA70A26B010

Laudato Si – w harmonii z przyrodą w Zagorzycach

ZAGORZYCE DOLNE Caritas Polska zimą odnowiła stary ogród w Zagorzycach Dolnych przy budynku byłej Ochronki Sióstr Służebniczek. Były też warsztaty, spotkania i lekcje.  Ogród, w którym rosną stare drzewa owocowe i typowe dla wiejskich ogródków rośliny udało się uporządkować dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Fundusz dofinansował napisany w tym celu projekt „Eko senior – w harmonii z przyrodą i samym sobą” zrealizowali podopiecznymi z zagorzyckiego Dziennego Domu Pomocy dla Seniorów. Placówka działa pod skrzydłami Caritas Diecezji Rzeszowskiej i przy wsparciu Parafialnego Zespołu Caritas.


Realizacja zaczęła się już w listopadzie, choć jej efekty będą najbardziej widoczne wiosną, kiedy rozpocznie się wegetacja roślin. Rewitalizacji starego ogrodu niegdyś prowadzonego przez Siostry Służebniczki w Zagorzycach Dolnych na terenie przyległym do Parafii pw Niepokalanego Serca NMP miały na celu edukowanie lokalnej społeczności w zakresie poszanowania natury w duchu ekologii.

Chodzi o to by uświadamiać jak ważna jest bioróżnorodność i odnawianie populacji rodzimych gatunków roślinnych i starych odmian drzew owocowych.

– Ważnym aspektem podejmowanych działań jest również potrzeba stworzenia miejsca aktywnego odpoczynku i relaksacji na terenie Zagorzyc, gdzie brak jest tego typu miejsc – podkreśla Ewa Sochacka, koordynatorka projektu, która podkreśla, że takie działania oprócz seniorów mają przyciągnąć również dzieci i młodzież.

To z myślą o nich była lekcja  dla dzieci szkolnych na temat korzyści zdrowotnych płynących ze spożywania owoców i warzyw z ekologicznych upraw. – Podczas spotkania, dzieci i młodzież mieli możliwość skosztowania zdrowych przekąsek w postaci szaszłyków owocowych oraz owocowych galaretek. Ponadto, na przygotowanej prezentacji multimedialnej została zaprezentowana piramida żywieniowa, czyli grupy produktów spożywczych niezbędne w codziennej diecie, pozwalające na zachowanie dobrego stanu zdrowia.  – tłumaczy koordynatorka.

Było też szereg innych spotkań i działań.

 Przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej wraz z pracownikami DDP uczestniczyli w warsztatach sensorycznych pt. „Cicho wszędzie, pusto wszędzie, co tu będzie, co tu będzie”. Ich celem było poznanie etapów powstawania ogrodu poprzez działania sensoryczne ukierunkowane na „dotykanie przyrody”, czyli poznanie struktury, zapachu kory, zrębek, szyszek z wykorzystaniem naturalnej ścieżki sensorycznej. Na przedstawionej prezentacji multimedialnej, dzieci miały możliwość zobaczyć jakie działania należy kolejno podjąć tworząc ogród, aby wyglądał ładnie i był funkcjonalny.

Wybudowana altana ogrodowa wyposażona w ławeczki ma służyć promowaniu zdrowego stylu życia wśród seniorów, spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Caritas ,ma plany prowadzenia tu aktywnej integracji, zajęć z kinezyterapii by poprawiać zdrowie i samopoczucie.
Lokalnej społeczności, w tym dzieciom i młodzieży, też ma służyć. Tu będą zajęcia edukacyjne uwrażliwiające w zakresie prostego i naturalnego stylu życia, umiejętności wybierania i tworzenia zdrowej żywności, a także proekologicznych postaw związanych z powrotem do dawnych tradycji uprawiania przydomowych ogródków. 

Nasadzenia bylin, jadalnej winorośli oraz zasianie trawy na terenie przyległym do DDP. Ważnym aspektem tego etapu było pozyskanie sadzonek roślin z przydomowych ogródków, w myśl ekologii oraz przywrócenia pierwotnego stanu i bioróżnorodności, poprzez odnowienie populacji rodzimych gatunków roślinnych. Prace zostały wykonane z udziałem lokalnej społeczności, dzieci i młodzieży szkolnej, pracowników DDP wraz z rodzinami oraz mieszkańców sąsiadujących z ośrodkiem.

Odnowienie populacji starych gatunków drzew owocowych, które w przyszłości będą chronić przed erozją wodną i wietrzną, gdyż we wnętrzu pokaźnych rozmiarów koron będzie panował idealny klimat dla rozwoju porostów, a kryjówkę znajdą tam ptaki i drobna zwierzyna. Jako pierwsze w rewitalizowanym sadzie ,,zadomowiły się” jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie i czereśnie.

 

Całokształt podjętych działań jest dopiero pierwszym etapem zaplanowanej rewitalizacji. Kolejne odsłony projektów organizowanych przez Caritas Polska pozwolą min. na organizację ekologicznego ogrodu warzywnego oraz naturalnych sposobów zbierania wody deszczowej.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

fourteen + thirteen =

Tygodnik Reporter Gazeta - Ropczyce, Sędziszów