DSC_0160

Pomogły migracje, nie urodzenia. Mieszkańców Ropczyc jest coraz więcej

ROPCZYCE Według gminnych statystyk o ponad 150 osób zwiększyła się w 2020 roku populacja Ropczyc i okolic. Jak stwierdza burmistrz to największy skok od lat. Wzrostowi mieszkańców nie przeszkodziła nawet odnotowywana w ostatnich miesiącach rekordowa śmiertelność.

O liczbie populacji w gminie burmistrz Ropczyc, Bolesław Bujak mówił w trakcie ostatniego posiedzenia miejskich radnych. Według przytoczonych przez szefa urzędu statystyk, na koniec 2020 roku gmina liczyła prawie równe 28 tysięcy osób. W stosunku do 2019 roku ilość mieszkańców zwiększyła się o 152 osoby.

To dużo, bo zwykle w ostatnich latach było nas więcej o 60-80 osób. Dawno nie było wzrostu większego o 100 – oceniał Bujak.

Jak przytaczał burmistrz, w 2020 roku w gminie urodziło się dokładnie 312 dzieci. Zmarło z kolei 289 mieszkańców. Jak przyznał Bujak, to dużo więcej śmierci niż w ostatnich latach.

Od października, aż do dziś notujemy dwa i półkrotnie więcej śmierci niż w analogicznych miesiącach roku ubiegłego. Np. w 2019 roku w listopadzie zmarło 7 osób, a już w listopadzie 2020, 27. Podobnie to wyglądało w październiku i grudniu – wyliczał burmistrz.

Co więc zważyło na tym, że ludność gminy tak znacząco zwiększyła się w ubiegłym roku, skoro sumując same zgony oraz urodzenia skok populacji wyniósł tylko 23 osoby? Jak tłumaczył na sesji Bujak, wpływ na to, że gmina powiększyła się o ponad 150 mieszkańców miały migracje .

Wymeldowaliśmy 67 osób, ale zameldowaliśmy na pobyt stały 196. Dla mnie oznacza to tyle, że część byłych mieszkańców Ropczyc powróciło z pracy zza granicy i doszło do wniosku „nie wyjeżdżamy”. Oznacza to też, że jesteśmy gminą w której nasi mieszkańcy chcą się zatrzymać, a nawet inni są gotowi kupić tu mieszkania – stwierdził Bujak.

Podając statystyki dotyczące ludności burmistrz porównał też jak te liczby wyglądają względem deklaracji śmieciowych, które spływają do urzędu. Wartości te rozmywają się o grube tysiące.

Mamy ich (deklaracji śmieciowych – przyp. red.) 22 tysiące 649. Brakuje nam więc ponad 5 tysięcy. To 24 procent naszej populacji zobowiązanej do złożenia deklaracji i opłacania kosztów odbioru oraz przetwarzania odpadów – alarmował burmistrz.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

two + three =

Tygodnik Reporter Gazeta - Ropczyce, Sędziszów