gathering-restaurant-dish-meal-food-breakfast-4389-pxhere.com

Nasze restauracje (jeszcze) się nie buntują. Ale są już na granicy

Żaden lokal w powiecie, który w myśl obecnych obostrzeń nie może przyjmować klientów na miejscu nie dołączył na razie do ogólnopolskiej akcji przedsiębiorców OtwieraMY buntującej się przeciwko rządowym rozporządzeniom. – Jeśli lockdown dalej będzie trwać to się otworzymy – słyszymy jednak od części miejscowych restauratorów.

Ogólnopolska akcja przedsiębiorców, którzy sprzeciwiają się rządowym rozporządzeniom i mimo zakazu państwowych służb otwierają swoje interesy dla klientów ruszyła oficjalnie 18 stycznia. Już wcześniej jednak część barów, restauracji, ale też i miejsc noclegowych, czy innych obiektów, które według obowiązujących obostrzeń nie powinny gościć u siebie kupujących, zdecydowało się na wznowienie stacjonarnej działalności. Powstała nawet interaktywna mapa, gdzie można sprawdzić, które lokale dołączyły do akcji OtwieraMY.

Na mapie nie widać jednak żadnego podmiotu z naszego powiatu. Potwierdza nam to mł. asp. Wojciech Tobiasz z Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach, który informuje, że na policję nie spływały żadne zawiadomienia o otwarciu mimo obostrzeń któregoś z lokali w okolicy.

Udało nam się porozmawiać z dwójką restauratorów z powiatu, którzy chcą zachować anonimowość. Obydwoje zaznaczają, że choć ostatecznie nie zdecydowali się na razie otwierać swoich lokali, to taka myśl przechodziła im przez głowę.

Ja już bym się otworzył, tak jak inni w poniedziałek, ale Gowin zapowiedział, że takie firmy absolutnie na żadną pomoc nie mogą wtedy liczyć – tłumaczy jeden z restauratorów.

Wolę więc nie ryzykować. Może z tej Tarczy dostanę jakiś grosz i przetrzymam do kwietnia (pojawiają się głosy, że dopiero wtedy gastronomia mogłaby znów przyjmować gości – przyp. red.) – dodaje.

Z kolei inny właściciel restauracji w powiecie mówi nam, że przed otwarciem powstrzymał go… planowany remont.

Nie byłoby więc sensu tego otwierać, by za chwilę znów się ze względu na prace remontowe zamykać – tłumaczy.

Obydwóch naszych rozmówców zaznacza jednak, że jeśli nie otrzymają oni rządowej pomocy, albo gastronomia nie dostanie rychło pozwolenia na przyjmowanie klientów, to najprawdopodobniej dołączą do protestu i otworzą restauracje.

Jeśli nie dostanę pieniędzy z Tarczy, to ja lokal otworzę. Na tyle, na ile będzie mnie stać wezmę prawnika i będziemy walczyć z tym nonsensem. Ja już jestem pod ścianą. Od 9 miesięcy nie osiągam żadnych zysków. Te pieniądze co miałem to dołożyłem – mówi restaurator.

Jeśli to będzie trwać dalej to prawdopodobnie się otworzymy – oznajmia inny właściciel lokalu.

Sami przedsiębiorcy, którzy otworzyli swe biznesy, swą decyzję uzasadniają m.in. korzystnymi dla właścicieli firm wyrokami sądów. Te w swoich wyrokach zwracają uwagę, że na podstawie obowiązujących przepisów rząd nie miał prawa zakazać lub ograniczyć działalności gospodarczej bez uprzedniego wprowadzania jednego ze stanów nadzwyczajnych przewidzianych w konstytucji.

FOTO: PXHERE.COMBrak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

9 + 9 =

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!