tbs ropczyce foto dekielek

Gmina dała kasę na projekt. Nowe mieszkania w Ropczycach mają być na sześciu piętrach

ROPCZYCE Gmina dołoży do miejscowego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, by ten mógł wykonać kolejny blok na wynajem. Taką decyzję podjęli ostatnio ropczyccy radni. Sam TBS już powoli szykuje się do startu inwestycji. Nowy blok, jak zapowiada szef Towarzystwa ma być większy od dotychczasowych konstrukcji gminnej spółki.

O wniesieniu wkładu finansowego do TBS ropczyccy radni decydowali w trakcie ostatniej sesji gminnego samorządu zorganizowanej w zeszłym tygodniu. Zgodnie z podjętymi wówczas ustaleniami urząd w 2021 roku zasili Towarzystwo kwotą 155 tysięcy złotych w zamian za objęcie 310 udziałów w firmie. Gminny wkład finansowy dla spółki nie jest niczym nadzwyczajnym. Ropczycki samorząd robi taki krok za każdym razem, gdy TBS zaczyna przygotowywać się do budowy kolejnego bloku.

Jak tłumaczyła na sesji skarbniczka urzędu, Beata Malec pieniądze przekazane TBS-owi mają pójśc na opracowanie niezbędnej dokumentacji, która pozwoliłaby gminnej spółce uzyskać pozwolenie na budowę pod kolejny blok na osiedlu Mehhofera. Z kolei jak wyjaśnia Reporterowi Wiesław Rygiel, prezes TBS, firma poczyniła już pewne kroki co do nowej inwestycji.

W tym momencie robimy już przymiarki projektowe, mamy przedłożoną koncepcję, złożyliśmy ją jeszcze w ubiegłym roku. Wiemy że będzie 6 kondygnacji, 2 windy, 2 klatki – tłumaczy Rygiel.

Jak dodaje, nie ma jeszcze ostatecznej decyzji jak konkretnie ma wyglądać nowy blok, bowiem część zaplanowanych tam pomieszczeń, TBS chciałby przeznaczyć pod działalność handlowo-usługową. A ta kwestia, jak objaśnia Rygiel nie jest jeszcze dopięta na ostatni guzik.

Kiedy można spodziewać się startu inwestycji? Według prezesa TBS, raczej nie nastąpi to jeszcze w tym roku. Szef Towarzystwa wyjaśnia jednak, że we wrześniu chciałby złożyć wniosek konkursowy do Banku Gospodarstwa Krajowego. To właśnie z realizowanego przez tą instytucję mieszkalnego programu pożyczkowego gminna spółka współfinansowała w dużej mierze dotychczasowe bloki, które powstały na styku ulic Skorodeckiego i Mehoffera

Do września musimy mieć jednak bardzo precyzyjną dokumentację z określeniem m.in. tego, ile trzeba będzie wpłacić partycypacji przez przyszłych zasiedleńców, ile w tą inwestycję musimy włożyć my jako spółka i jaką kwotą może nas wesprzeć gmina – wylicza Rygiel.

Jak podkreśla szef TBS, ilość mieszkańców, którzy jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty zdążyliby się zapisać na nowe mieszkania, będzie kluczowa jeśli chodzi o termin rozpoczęcia prac nad nowym blokiem.

Sam prezes TBS ma nadzieje na dość duże zainteresowanie planowaną inwestycją. Stwierdza nawet, że nowy blok Towarzystwa powinien być „hitem”

Dzięki nowelizacji ustawy, która ostatnio przeszła przez sejm, na 99 procent, po 5 latach będzie można stać się właścicielem mieszkania w tym nowym bloku – zdradza Rygiel.

Jak stwierdza prezes Towarzystwa kwestia możliwości późniejszego zakupienia wynajmowanego mieszkania jest dość ważnym czynnikiem dla dużej części najemców.

To było częste pytanie po stronie klientów, którzy grymasili „a, nie mogę kupić, to może poszukam gdzie indziej”. Ten nowy blok będziemy łączyć również z programem Mieszkaniem na Start, czyli dopłatą do czynszu – dodaje szef TBS.

Sam wkład gminy do TBS został przyjęty za zgodą 19 radnych miejskich. Od głosu wstrzymał się z kolei samorządowiec z Witkowic, Michał Przystaś.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

18 − 15 =

Tygodnik Reporter Gazeta - Ropczyce, Sędziszów