worki na smieci

Wiadomo ile zapłacimy w 2021 roku za śmieci w Ropczycach. Burmistrz: Generalnie jestem zadowolony.

 

ROPCZYCE Mieszkańcy Ropczyc i okolic mogą odetchnąć z ulgą. Chociaż gminni radni nie podjęli jeszcze uchwał w sprawie wysokości opłat za śmieci w przyszłym roku, to nie ma planów na podwyżkę stawek. Taką informację przekazał burmistrz.

O tym, że gmina nie ma zamiaru zmieniać stawek za wywóz śmieci w 2021 roku burmistrz Ropczyc, Bolesław Bujak powiedział w trakcie ostatniej sesji rady miejskiej. Oficjalnie jednak taryfa za odbiór odpadów w 2021 roku nie została jeszcze uchwalona przez radnych. Skąd więc w urzędzie wiedzą, że obędzie się bez podwyżki?

Znane są już bowiem wyniki przetargu, na przyszłoroczny odbiór, wywóz i zagospodarowanie śmieci, który w październiku rozpisała gmina. W postępowaniu zgłosił się tylko jeden wykonawca. A właściwie wykonawcy, bowiem ropczyckie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych wygrało przetarg startując w konsorcjum Przedsiębiorstwem Gospodarowania Odpadami w Paszczynie, gdzie od pół roku trafiają śmieci z gminy.

Wywózkę śmieci w 2021 roku, firmy wyceniły na około 4 miliony 410 tysięcy. Sam urząd planował wydać na to zadanie o 40 tysięcy złotych więcej.

Generalnie jestem zadowolony – tak kwestię stawek za śmieci w 2021 roku komentuje w rozmowie z Reporterem burmistrz Ropczyc.

Oczywiście, zadowolony byłbym bardziej, gdyby udało się tą stawkę obniżyć o 2-3 złote. Ale póki co nie ma takiego ruchu na rok przyszły – dodaje Bujak.

Pytany o to, co zdecydowało o tym, że w przyszłym roku Ropczyc nie czekają podwyżki za śmieci, Bujak wskazuje m.in. na lepszą współpracę ze śmietniskiem w Paszczynie, niż instalacją w Kozodrzy, gdzie do drugiego półrocza tego roku trafiały odpady z gminy.

Tam (w Kozodrzy – przyp. red.) była huśtawka: co dwa miesiące, nie wiadomo z jakich powodów podwyżka opłaty związanej ze składowaniem – tłumaczy burmistrz.

Bujak wskazuje też na takie czynniki jak ustabilizowanie się cen za przyjmowanie odpadów nadających się do ponownego wykorzystania, a także brak podwyżki opłaty środowiskowej, którą muszą płacić gminy za pozbywanie się śmieci niesegregowanych.

W rozmowie z Reporterem włodarz Ropczyc przekonuje też, że cena wywozu opadów, mogłaby być ciut niższa, gdyby składane do gminy deklaracje śmieciowe dotyczące ilości mieszkańców w gospodarstwie, odzwierciedlały faktyczną sytuację, ile osób produkuje śmieci w domach. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

Wiadomo natomiast, że na pewno mniej za śmieci zapłacą w przyszłym roku właściciele przydomowych kompostowników. Ropczyccy radni przyjęli bowiem ulgę, która użytkownikom kompostowników obniża stawki o złotówkę od każdej osoby zamieszkującej dom.

Obniżkę za kompostownik będzie można „włączyć” w dowolnym momencie. Gmina zastrzega jednak, że skorzystanie z upustu wiąże się ze zgodą na ewentualne skontrolowanie kompostownika. Jeśli w jego użytkowaniu, przedstawiciel urzędu wykryje jakieś nieprawidłowości, trzeba liczyć się z utratą ulgi nawet na 6 miesięcy.

Stawki za śmieci na terenie gminy Ropczyce

Domy jednorodzinne zamieszkane do 5 osób: 19,50 od osoby

Domy jednorodzinne zamieszkane przez więcej niż 5 osób: 18,50 od osoby

Bloki: 22 złote od osoby

Odpady niesegregowane: 48 złotych od osoby



Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

12 − sześć =