spowiedz

Spowiedź przed świętami. Jak będzie wyglądać w powiecie?

CAŁY POWIAT Na zmiany w stosunku do poprzednich lat trzeba przygotować się planując spowiedź przed Bożym Narodzeniem. Przedstawiciele Kościoła przypominają, że w tym roku nie ma co liczyć na duże dekanalne spowiedzi z wieloma księżmi w kościele.

Póki co, rządowe ograniczenia dotyczące sytuacji epidemiologicznej wskazują, że w kościołach może przebywać maksymalnie 1 osoba na każde 15 metrów kwadratowych powierzchni świątyni. Trzeba też zachować półtora metra dystansu i pamiętać o zasłanianiu ust oraz nosa. Co prawda 8 grudnia, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił się do premiera z prośbą o zmniejszenie na okres świąteczny limitu wiernych do 1 osoby na 7 metrów kwadratowych, ale jak na razie nic nie wskazuje na to, by obostrzenia dotyczące kościołów miały zostać złagodzone.

Jak w związku z tym, zorganizowane zostaną przedświąteczne spowiedzi, które zbierały dotychczas dość spore grono wiernych? Ksiądz Tomasz Nowak, rzecznik diecezji rzeszowskiej wyjaśnia w rozmowie z Reporterem, że biskup rzeszowski, nie wydał w sprawie przeprowadzania sakramentu pokuty jakichś specjalnych zaleceń dla parafii. Ks. Nowak zaznacza jednak, że nie ma w tym momencie zgody na przeprowadzanie dużych tzw. dekanalnych spowiedzi, gdzie w ciągu jednego dnia w kościele spowiadali również księża z innych świątyń.

Wtedy sporo osób spotyka się w jednym miejscu. Dobrze jest więc rozłożyć tą spowiedź na dłuższy czas – tłumaczy rzecznik diecezji rzeszowskiej

Podobne instrukcje obowiązują również w diecezji tarnowskiej, do której należą parafie w Lubzinie, Skrzyszowie, Ostrowie i Ociece.

Jest ogólna wytyczna, żeby rozłożyć spowiedź na cały adwent w zależności od parafii – objaśnia ks. Ryszard Nowak, rzecznik diecezji tarnowskiej.

Dodaje, że diecezja nie wydała bardziej precyzyjnych wskazówek, bowiem wiele zależy od uwarunkowań poszczególnych parafii

Wszystko zależy od kościoła, jak duże są parafie, czy miejskie, czy wiejskie. Są księża, którzy pracują w pojedynkę, są też i tacy, którzy działają w większych grupach kapłańskich. Te możliwości są więc różne. Chodzi jednak o to, by prowadzić spowiedź przy zachowaniu tych wszystkich przepisów, tak aby mniej więcej przez cały okres adwentu dać możliwość wyspowiadania się – przekonuje rzecznik.

Przyjrzeliśmy się więc jak dokładnie zorganizowana zostanie spowiedź przedświąteczna w parafiach naszego powiatu. Sprawdziliśmy strony internetowe kilku kościołów. We wszystkich parafiach widnieje informacja, iż nie są przeprowadzane spowiedzi dekanalne.

Różne świątynie przedświąteczny sakrament pokuty organizują jednak w różny sposób. W większości wyspowiadać można się na pół godziny przed mszą świętą. Tak jest m.in. w kościele w Wielopolu, czy parafiach Przemienienia Pańskiego i św. Barbary w Ropczycach.

Wierni z Ropczyc, do konfesjonału będą mogli wybrać się także w sobotę. Wtedy to przedpołudniem spowiedź będzie organizowana w parafiach na Chechłach, Granicach i Czekaju.

Niektóre kościoły wyznaczyły terminy dodatkowych spowiedzi. Np. w parafii Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie od środy spowiedź jest prowadzona także po Koronce odprawianej o 15, a po zbliżającej się niedzieli również i po wieczornych mszach. Jeszcze do soboty, po wieczornym nabożeństwie pójść do konfesjonału można także w parafii w Ostrowie.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

4 + 20 =