notebook-computer-writing-work-hand-person-1058439-pxhere.com

Nie daj się zrobić oszustom z sieci

CAŁY POWIAT Poznany w sieci przystojny zagraniczny żołnierz wyznający miłość. Kumpel wysyłający komunikatorem prośbę o przelew blikiem. Znajoma, która prosi o zagłosowanie na swoje dziecko w internetowym konkursie. Uwaga, za tymi wszystkimi osobami mogą kryć się oszuści, którzy czyhają na twoje pieniądze.

Za pośrednictwem portalu społecznościowego mieszkanka powiatu ropczycko-sędziszowskiego zawarła znajomość z mężczyzną podającym się za zagranicznego żołnierza. Fascynacja cudzoziemcem rosła, znajomość rozkwitała. Kiedy mężczyzna poprosił kobietę o pieniądze, ta wykonała przelew – mówi mł. asp. Wojciech Tobiasz z Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach.

Kiedy pieniądze dotarły do adresata, kontakt z nim się urwał, a do zauroczonej rzekomym żołnierzem kobiety dotarło, że została oszukana. Jak można było uniknąć straty pieniędzy? 

Zawierając nowe znajomości należy być ostrożnym, zwłaszcza wtedy, gdy dopiero co poznana osoba oczekuje od nas przekazania pieniędzy. Trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie należy ulegać chwilowemu zauroczeniu – radzą policjanci.

Niedawno oszukanych zostało także troje mieszkańców powiatu ropczycko-sędziszowskiego, którzy tego samego dnia za pośrednictwem komunikatora od – jak myśleli – swoich znajomych odebrali wiadomości z prośbą w opłaceniu transakcji zakupu i podania im kodu do płatności blikiem. Pokrzywdzeni, myśląc, że korespondują ze znajomymi, przekazali dane, które umożliwiły oszustom na wypłacenie łącznie 5 tys. zł z bankomatów.

 Nie należy przekazywać kodów, nawet jeśli osoba, która do nas napisze, jest nam znana i bliska. Trzeba mieć świadomość, że ktoś mógł włamać się na konto znajomego i wykorzystując znajomość, chce nas oszukać i okraść. Jeśli chcemy pomóc osobie proszącej o pomoc, najpierw zadzwońmy do niej i potwierdźmy, czy faktycznie to ona wysłała do nas wiadomość – radzi mł. asp. Tobiasz.

Policjantom z ropczyckiej „dochodzeniówki” znany jest też przypadek, kiedy ktoś na portalu społecznościowym natknął się na ogłoszenie swojego znajomego, którego dziecko brało udział w konkursie. Znajomy prosił, żeby zagłosować na jego pociechę, klikając w link. Po kliknięciu na link pojawił się komunikat z żądaniem o podanie danych do swojego konta społecznościowego. Oczywiście była to pułapka. W ten sposób oszust zyskał dane do konta społecznościowego, a to daje mu wiele możliwości, choćby wyłudzenia pieniędzy wspomnianą metodą na blika.

Nigdy nie należy podawać swoich danych do logowania. Poza tym można zadzwonić do znajomej osoby, spytać się co, to za konkurs i czy jej dziecko rzeczywiście bierze w nim udział – mówi mł. asp. Tobiasz.

Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta „Media bliżej ludzi”, finansowanego ze środków Departamentu Stanu USABrak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

trzy × 1 =