W tym roku harcerze pomagaja inaczej

Mimo pandemii nadal szykują paczki. Harcerska pomoc dla starszych teraz głównie w sklepach

CAŁY POWIAT Ropczycki hufiec Związku Harcerstwa Polskiego wystartował już z kolejną edycją organizowanej przez siebie charytatywnej akcji „Harcerska Gwiazka z Nieba”. Organizatorzy zbiórki nie ukrywają jednak, że ze względu na epidemię będzie ona krótsza i skromniejsza. Każdy z nas może jednak w niej pomóc.

„Harcerska Gwiazdka z Nieba” to organizowana już od 8 lat zbiórka, podczas której harcerze oraz zaprzyjaźnieni z nimi wolontariusze dostarczają świąteczne paczki dla potrzebujących w powiecie. Zwykle taką pomocą z okazji Bożego Narodzenia obdarzane są osoby starsze, schorowane i samotne. Nie inaczej będzie i w tym roku.

Jak jednak przyznaje komendantka ropczyckiego hufca w tym roku „Harcerska Gwiazdka…” będzie mieć mniejszy rozmach. Wszystko przez pandemię.

We wszystkich poprzednich edycjach bardzo pomagały nam szkoły. W tym momencie są one wyłączone – tłumaczy Czemarnik.

Główną rolę w tym roku będzie więc odgrywać kilkanaście sklepów w okolicy (ich listę przedstawiamy na końcu tekstu). Znajdują się tam pudełka z logo akcji, gdzie można wrzucić rzeczy, które wejdą w skład świątecznych paczek.

O jakie produkty proszą organizatorzy? Przede wszystkim potrzebna jest żywność o długim terminie ważności, czyli np. oleje, makarony, czy konserwy. Wsparciem będzie również chemia używana w domach.

W ubiegłym roku z pomocy skorzystało ponad 60 rodzin. Teraz na pewno będzie to mniejsza ilość. To wszystko jest też zależne od tego, ile darów uda nam się zgromadzić – wyjaśnia Czemarnik.

Dodaje, że wolontariusze stworzyli już listę osób objętych akcją. Nie jest ona jeszcze jednak zapełniona.

Epidemia przyczyniła się również do czasu trwania „Harcerskiej Gwiazdki”. Do tej pory, jak mówi Czemarnik, finał zbiórki miał miejsce w ostatnią sobotę przed świętami. Wtedy to harcerze i wolontariusze w ciągu jednego dnia pakowali paczki i rozwozili je do potrzebujących.

Teraz kończymy zbieranie darów 11 grudnia. Cały kolejny tydzień zostawiamy sobie na pakowanie i rozwożenie paczek. Wcześniej zawsze przyjeżdżało mnóstwo wolontariuszy, którzy pomagali nam w pakowaniu. Teraz nie możemy tego już zrobić. Wszystko to potrwa kilka dni – relacjonuje komendantka hufca.

Lista sklepów w których do 11 grudnia można zostawiać dary na „Harcerską Gwiazdkę z Nieba”

 1. Sklep ABC, Niedźwiada 69,

 2. Lewiatan, Niedźwiada 98E,

 3. Lewiatan, Niedźwiada 26A,

 4. Lewiatan Sędziszów Małopolski, ul. Osiedle Młodych 1

 5. Delikatesy Centrum, Sędziszów Małopolski, ul. Fabryczna 3,

 6. Orzech, Sędziszów Małopolski, ul. Michałowskich 16,

 7. Sklep Spożywczy Węglarz, Okonin 31

 8. Sklep Spożywczy Marzena Bobulska, Niedźwiada 10

 9. Delikatesy Centrum, Borek Wielki 4

 10. Sklep z Chemią, Ropczyce, ul. Kazimierza Wielkiego, (pawilon handlowy, parter)

 11. Delikatesy Groszek, Ropczyce, ul Rynek 8

 12. Delikatesy Groszek, Łączki Kucharskie 65

 13. Delikatesy Centrum, Sędziszów Małopolski, ul Jana Pawła II 12

 14. Delikatesy Centrum, Wielopole Skrzyńskie 22A

 15. Jubilatka, Wielopole Skrzyńskie 22,

 16. Sklep spożywczo-przemysłowy Beata Tobiasz, Wielopole Skrzyńskie 198

 17. Sklep spożywczo-przemysłowy Stanisław Bieszczad, Glinik 142.

 18. Sklep spożywczo-przemysłowy Tomasz Bujak, Glinik 76.

Pomóc można też wysyłając pieniądze, z których później wolontariusze zakupią produkty do paczek.

Nr konta: 47 9171 0004 0013 9335 2000 0010

Tytuł przelewu: Harcerska Gwiazdka z NiebaBrak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

dziewięć − cztery =