albina

Albina Kuraś dostanie rondo

ROPCZYCE Na zbliżającą się rocznicę śmierci Albiny Kuraś gmina chce nadać jej imieniem jedno z ropczyckich rond. Taką formę uhonorowania długoletniej liderki kapeli ludowej z Lubziny zaproponował burmistrz. Pomysł nie przypadł jednak do gustu wszystkim radnym.

O tym, by nazwiskiem seniorki rodu Kurasiów nazwać jedno ze skrzyżowań w mieście, burmistrz Ropczyc, Bolesław Bujak mówił podczas ostatniej sesji miejscowej rady miejskiej. Imieniem Albiny Kuraś nazwane zostanie rondo na Czekaju, łączące przebiegającą tam drogę wojewódzką z ulicami Przemysłową i Brzozową prowadzącą w stronę krajowej 94.

Bujak podkreślał, że nazwanie ronda zbiegłoby się z pierwszą rocznicą śmierci Albiny Kuraś, która przypada na 12 grudnia.

News will be here

I choć ostatecznie, na zorganizowanym w zeszły piątek posiedzeniu rady, gminni samorządowcy stosunkiem głosów 14 za i 5 wstrzymujących się, przystali na uczczenie Albiny Kuraś rondem na Czekaju, to jednak nie wszystkim rajcom przypadł do gustu ten pomysł. O tym, że seniorkę rodu można by było uhonorować w lepszy sposób przekonywał, radny z osiedla św. Barbary, Jan Rydzik.

Na komisji zaproponowałem, by imieniem Albiny Kuraś nazwać szkołę muzyczną […] Do szkoły muzycznej, czy domu kultury uczęszczają dzieci na różne zajęcia – postulował Rydzik.

Zrzeszony w gminnym klubie Prawa i Sprawiedliwości radny, narzekał też, że jego propozycja nie spotkała się z aprobatą rządzącej w gminie formacji Samorząd i Gospodarka.

Spodziewałem się tego, bo przyjęte jest tak, że nasze pomysły, czy propozycje większością radnych SiG są odrzucane – stwierdził Rydzik.

Dodał, że jego zdaniem uchwała nadająca nazwę rondu nie była wcześniej konsultowana.

Co na to wszystko burmistrz?

Tu nie chodzi o polityką panie Janku. Tu chodzi, by szybko, sprawnie i bez kosztów nadać osobie imię, co było uzgodnione z rodziną – odpowiadał Rydzikowi Bujak.

Stwierdził także, że o uhonorowaniu Albiny Kuraś rondem wspominał już od wielu miesięcy. Dodał też, że sam pomysł został zaakceptowany przez rodzinę zmarłej.

A co z postulowaną przez Rydzika koncepcją nadania imienia Albiny Kuraś ropczyckiej szkoły muzycznej. Włodarz gminy przekonywał, że w obecnym kształcie szkoła muzyczna jest mało reprezentatywna, bowiem dzieli budynek z pomieszczeniami żłobka

Nie wiem więc, czy na dziś byłoby adekwatne abyśmy temu budynkowi teraz nadawali imię, czy Albiny Kuraś, czy jakiekolwiek inne – powątpiewał Bujak.

Sami radni z Lubziny, czyli miejscowości skąd pochodziła Albina Kuraś postulowali o nadanie nazwy rondu. Apelowali o to zarówno przewodniczący rady, Grzegorz Bielatowicz, jak i szef gminnego klubu PiS, Dariusz Skórski. Ten drugi przyznał jednak, że liderka Kurasiów, niezbyt pasuje do skrzyżowania.

Ona mi się bardziej kojarzy z matką, gospodynią, promującą Lubzinę, Ropczyce i całą gminę na szczeblu i międzynarodowym i państwowym – stwierdził Skórski.

Postulował również, by pochylić się nad ideą Jana Rydzika i jeśli nie szkole muzycznej, to imieniem Albiny Kuraś nazwać dom kultury w Brzezówce.

Albina Kuraś przez lata prowadziła ludową kapelę z Lubziny. To za jej życia formacja otrzymała m.in. nagrodę Kolberga, zyli najważniejsze w Polsce wyróżnienie za krzewienie kultury ludowej. Kapela grała też na wielu festiwalach, także tych o randze międzynarodowej.

Albina Kuraś zmarła w wieku 94 lat.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

2 × 2 =