desk-table-wood-chair-seat-interior-875185-pxhere.com

Pierwszy dzwonek pełen niepokojów

Już nie zdalnie, ale normalnie, w klasach. Za to w innych warunkach i przy specjalnych wymogach. We wtorek polscy uczniowie wracają do szkół. Jak nauka w dobie koronawirusa będzie wyglądać w naszym powiecie? Czy dzieci będą musiały nosić maseczki lub przyłbice? Sprawdzamy.

Już od jakiegoś czasu Ministerstwo Edukacji Narodowej dawało do zrozumienia, że nauka w nowym roku szkolnym powinna rozpocząć się w tradycyjny sposób, tj. z fizycznym udziałem dzieci w szkołach. Mniej więcej od połowy sierpnia trwają z kolei konsultacje kuratora oświaty oraz służb sanitarnych z samymi szkołami oraz samorządami, które są organem prowadzącym placówek.

Jak wyglądają przygotowane dla szkół wytyczne? Wiadomo, że zasłanianie ust przez uczniów, czy to za pośrednictwem maseczki, czy też przyłbicy, nie będzie obowiązkowe. W pozostałych kwestiach inspektoraty sanitarne, a także resorty zdrowia i edukacji, również dają sporą swobodę dyrektorom. Tak naprawdę to właśnie oni decydują, w jak dużym rygorze sanitarnym przeprowadzane będą zajęcia.

News will be here

Co więc z zasłanianiem ust przez uczniów naszego powiatu? Zapytaliśmy o to przedstawicieli samorządów, które są organem założycielskim dla szkół. Większość urzędników nie wyobraża sobie prowadzenia lekcji w maseczkach lub przyłbicach.

Naszym wspólnym (razem z dyrektorami – przyp. red.) stwierdzeniem było to, że na lekcjach, owszem bez maseczek, ale już na korytarzach dzieci powinni się w nich poruszać. Tak samo w maseczkach powinni przyjść do szkoły – mówi burmistrz Sędziszowa, Bogusław Kmieć.

W zasłanianiu ust na zajęciach sensu nie widzi także burmistrz Ropczyc, Bolesław Bujak.

Pytanie, czy młodzież nawet ta starsza, by się do tego stosowała? Zresztą, nawet gdybyśmy taki rygor wprowadzili na lekcjach to i tak dzieci wychodzą poza szkołę, idą do domu, widzą się w szatni, na korytarzach, więc i tak te maseczki pozdejmują. To nie jest do wyegzekwowania – uważa burmistrz.

Zaznacza przy tym, że gmina zabezpieczyła przyłbice dla nauczycieli w zarządzanych przez siebie szkołach.

Nieco inaczej na sprawę zasłaniania ust i nosa przez uczniów patrzy się szkołach ponadpodstawowych zarządzanych przez powiat. Jak mówi nam wicestarosta, Bernadeta Frysztak, takie rozwiązanie jest brane pod uwagę.

Jeszcze oczekujemy na spotkania z rodzicami i samym samorządem uczniowskim, by ustalić te formy ochrony. Bo dopuszczona jest i maseczka i przyłbica – tłumaczy Frysztak.

Dodaje, że w przypadku zajęć językowych, informatycznych, czy też tych, przysposabiających do zawodu, nie będzie potrzeby do zasłaniania twarzy, gdyż grupy będą tam na tyle małe, że uczniów bez większych problemów da się rozsadzić w odpowiednich odległościach

Ale trzeba też powiedzieć, że niektóre klasy u nas liczą sobie nawet i do 30 osób. Tutaj więc raczej będziemy zalecać jednak te środki ochrony – zaznacza wiceszefowa powiatu.

Frysztak podkreśla, że nie dotyczy to Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Ropczycach, gdzie uczęszczają dzieci z niepełnosprawnościami.

Na jakie inne ograniczenia powinni szykować się uczniowie w związku z nadchodzącym pierwszym dzwonkiem?

Wejście osób z zewnątrz, w tym opiekunów i rodziców, we wszystkich naszych szkołach będzie szczególnie monitorowane. Taki kontakt z nauczycielem, czy wychowawcą musi być wcześniej zgłaszany, żeby maksymalnie zmniejszyć ilość osób z „zewnątrz” – wyjaśnia Bernadeta Frysztak

Wicestarosta dodaje, że przy wejściu do każdej ze szkół, będą rozmieszczone dyspenzery z płynem dezynfekcyjnym. Powiat, dla wszystkich swoich placówek planuje też zakup przenośnych lamp bakteriobójczych, przy pomocy których ma oczyszczać klasy.

Szczegółowych instrukcji co szkół nie ma za to w gminach. Przyznają to nam sami samorządowcy. Jak konkretnie będzie wyglądać rok szkolny postanowiliśmy więc sprawdzić w dwóch podstawówkach w powiecie: ropczyckiej „Jedynce” liczącej blisko 600 podopiecznych i sędziszowskiej „Trójce”, gdzie uczęszcza około 400 uczniów

Chcemy zapewnić dostanie się dzieci do szkoły różnymi wejściami. W miarę możliwości chcemy też robić przerwy o różnych porach. Na pewno kilka klas będzie takich, które będą miały przerwy o innych godzinach, niż jest to wyznaczane przez dzwonki. To chcemy zróżnicować, aby uniknąć tłoku na korytarzach – relacjonuje nam Benedykt Czapka, dyrektor podstawówki nr 3 w Sędziszowie.

Wspomina także o tym, że szkoła będzie się starać, aby uczniowie, jak najwięcej przebywali w jednej klasie i zbytnio nie przemieszczali się po budynku. Podobne rozwiązanie ma być też wprowadzone w ropczyckiej „Jedynce”.

Nie ma przechodzenia uczniów z pracowni do pracowni. Oni pozostają w jednej sali. To dotyczy się wszystkich roczników – wyjaśnia dyrektor szkoły Bożena Rygiel.

Sama podstawówka nr 1 przejdzie też częściowo w tryb dwuzmianowy.

Na dwie zmiany działać będą klasy 1-3. 5 oddziałów będzie na rano, pięć oddziałów na południe. Po każdej klasie będzie dezynfekcja i potem wejdzie druga zmiana – tłumaczy dyrektorka.

Bożena Rygiel, w rozmowie z Reporterem, nie ukrywa swoich obaw związanych ze starem szkoły.

Gdyby zależało to tylko ode mnie, to pewnie 1 września wpuściłabym tylko najmłodsze klasy, zerówkę i 1-4. A ze starszymi poczekałabym dwa tygodnie, bo wiem, że wiele dzieci było na wakacjach, za granicą – stwierdza zarządczyni szkoły.

Dodaje jednak, iż jest świadoma tego, że znaczna część rodziców oczekuje tego, by ich pociechy 1 września naukę rozpoczęli w normalny sposób. Rygiel stwierdza też, że na przeprowadzanie zajęć w trybie hybrydowym, w jakiejkolwiek szkole w powiecie nie zgodził się powiatowy sanepid.

Martwię się o nauczycieli, pracowników. Zgłosiłam burmistrzowi, by może udałoby się z jakiegoś programu zaszczepić kadrę przeciw grypie, czy pomyśleć o testach przesiewowych na koronawirusa. Jeśli szkoła jest mała, to myślę, że nie ma takich obaw i nie będzie problemu z zachowaniem dystansu. A tutaj na pewno jest inaczej – słyszymy od dyrektorki ropczyckiej „jedynki”.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

3 − 3 =