namiot1

Pacjentów w Sędziszowie badają… w namiocie

SĘDISZÓW MŁP. Tajemniczy namiot stanął na początku tygodnia obok sędziszowskiego szpitala powiatowego. Po co ta konstrukcja? Jak tłumaczą nam w Zakładzie Opieki Zdrowotnej, wszystko po to by jeszcze przed wejściem do szpitala wyizolować chorych lub podejrzanych o nosicielstwo koronawirusa.

Wojskowy namiot stanął przy szpitalu w poniedziałek przed południem. Do jego rozłożenia zaangażowani zostali strażacy. Jak wyjaśnia nam starosta ropczycko-sędziszowski, Witold Darłak wzniesiona konstrukcja ma służyć do tzw. triażu. To szpitalna procedura polegająca na segregacji pacjentów w zależności od ich stanu zdrowia i podjęcia wobec nich odpowiednich czynności.

Przejście przez ten namiot tyczy się zarówno pacjentów, jak i osób odwiedzających. Chociaż w tym momencie, odwiedzin praktycznie nie mamy – mówi Darłak.

W przyszpitalnym namiocie mierzona ma być temperatura. Pacjenci przejdą też tam podstawowy wywiad. Dopiero po tych czynnościach (jeśli personel nie stwierdzi, że dana osoba może być zakażona koronawirusem) mieszkańcy zostaną skierowani na właściwą izbę przyjęć w budynku szpitala.

Jak wyjaśnia Reporterowi p.o. dyrektora ZOZ Adam Pachlita postawienie namiotu wynika z wytycznych ministerstwa zdrowia.

Zgodnie z nimi izba przyjęć zarówno w tych szpitalach dużych, jak i mniejszych, powiatowych ma być tak zorganizowana, żeby umożliwić bezpieczną segregację i separację osób z podejrzeniem chorych na COVID-19 – mówi p.o. szefa powiatowej opieki zdrowotnej.

Pachlita zdradza, że do części obsługi pacjentów w namiocie, powiatowa służba zdrowia chce zaangażować żołnierzy z Wojsk Obrony Terytorialnej.

Bo jednak taki punkt angażuje dużo naszych wykwalifikowanych pracowników. Gdyby udało nam się uzyskać to wsparcie (z WOT – przyp .red.), to wtedy pracownicy medyczni byliby już konkretnie oddelegowani do gabinetów – tłumaczy p.o. dyrektora ZOZ.

Zarówno starosta, jak i Pachlita wyjaśniają w rozmowie z Reporterem, że powiat na postawienie namiotu nie wydał ani złotówki z własnego budżetu. Konstrukcja została dostarczona ZOZ w ramach rezerw materiałowych od Centrum Zarządzania Kryzysowego.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

5 × 3 =