crash-test-1620591_1920

Od czego zależy cena OC?

Zastanawiasz się, jak to się dzieje, że od kilku lat ubezpieczasz auto, nie miałeś żadnej kolizji, a mimo to Twoja polisa OC wciąż jest droższa? W tym tekście opowiemy Ci o tym, co wpływa na wysokość składki OC. Wbrew pozorom tych czynników jest całkiem sporo. Dzięki zebranej wiedzy nie będziesz zdziwiony podczas wyceny nowej polisy.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Informacje o kierowcy

Wysokość składki OC jest wprost proporcjonalna do tego, jakim jesteś kierowcą. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę Twój wiek, doświadczenie w prowadzeniu pojazdu, historię ubezpieczenia oraz okres bezszkodowej jazdy. Jeśli dopiero co odebrałeś prawo jazdy, to znak, że Twoje OC może być wyższe niż w przypadku kierowcy o większym stażu. Doświadczeni kierowcy mogą liczyć nawet na opłaty niższe o 71% niż ci, którzy dopiero zaczynają przygodę za kółkiem. Jeśli interesuje Cię temat ubezpieczeń, wejdź na: http://ubezpieczenie24.org/.

News will be here

Miejsce zamieszkania

Ta informacja również realnie wpływa na wysokość Twojej składki ubezpieczeniowej. Na najniższe opłaty mogą liczyć osoby, które mieszkają w mniejszych miejscowościach. Wynika to z faktu, że panuje tam mniejszy ruch, a więc i ryzyko kolizji znacznie spada.

W III kwartale 2019 roku kierowcy z Wrocławia, Gdańska, Warszawy i Łodzi płacili więcej niż ci z Rzeszowa, Kielc i Opola.

Stan cywilny i dzietność

Towarzystwa ubezpieczeniowe uważają, że kierowcy, którzy mają rodziny, nie są skłonni do ryzykowania na drodze, a co za tym idzie ryzyko spowodowania kolizji lub groźnego wypadku jest o wiele mniejsze niż w przypadku osób samotnych. W niektórych towarzystwach kierowcy o ustabilizowanym życiu prywatnym mogą liczyć na dużo korzystniejsze oferty ubezpieczeń komunikacyjnych. W III kwartale 2019 roku osoby w związkach małżeńskich płaciły 13% mniej niż cała reszta. Z ci z dziećmi za polisę musieli zapłacić średnio 596 zł.

Parametry samochodu

Podczas wyliczania składki firmy ubezpieczeniowe biorą również pod uwagę informacje o pojeździe, który ma zostać objęty ochroną. Analizowana jest marka, model, wiek, a nawet typ nadwozia. Najbardziej liczy się jednak pojemność silnika. Zasada jest prosta – im większy silnik, tym droższe ubezpieczenie. Kierowcy samochodów z silnikami o pojemności 1.0 l płacą średnio dwa razy mniej niż właściciele pojazdów z silnikami 3.1 l

Czy płeć jest brana pod uwagę?

Nie. Od kilku lat ubezpieczyciele nie mogę uzależniać wysokości opłat za ubezpieczenie od płci klienta. Według prawa bowiem każdy obywatel Polski jest równy bez względu na płeć, rasę oraz wyznawaną religię. Nie musisz więc martwić się o to, że sam fakt bycia mężczyzną lub kobietą, ma jakikolwiek wpływ na to, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC.

Gdzie kupić polisę?

Obecnie najlepszym rozwiązaniem są dedykowane kalkulatory OC. Zadaniem tego typu narzędzi jest zebranie w jednym miejscu jak największej ilość ofert ubezpieczeń i dopasowywaniu ich do konkretnego użytkownika na podstawie danych, jakie wprowadził. Dodatkowym atutem jest fakt, że ubezpieczyciele bardzo często dają zniżki klientom, którzy znaleźli ich w tego typu miejscach. Jeśli więc zależy Ci na czasie i liczysz na oszczędności to znak, że kalkulatory OC są czymś, czym powinieneś się zainteresować.

Podsumowanie

Jak widzisz, OC jest wyliczane na podstawie wielu czynników, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się bezsensowne. Gdyby jednak przyjrzeć im się bliżej, to szybko widać, że w tym chaosie jest pewnego rodzaju reguła. Wszystko, co analizują firmy ubezpieczeniowe, ma za zadanie oszacować realne ryzyko Twojego udziału w kolizji lub poważnym wypadku.

ARTYKUŁ SPONSOROWANYBrak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

2 × jeden =