macewy int

Macewy wracają tam, gdzie ich miejsce

W Sielcu znalezione zostały macewy i ich fragmenty. Wszystkie trafiły na cmentarz żydowski w Sędziszowie Małopolskim. W przyszłości ma z nich zostać utworzone lapidarium, które będzie służyło m.in. do celów edukacyjnych.

O znalezisku poinformował Tomasz Kocur-Malec, prezes Fundacji AntySchematy 2, która zajęła się znalezionymi w Sielcu tablicami nagrobnymi. Na pierwszą natrafili archeolodzy jesienią ubiegłego roku, kiedy prowadzili prace w miejscu odwiertu gazowego. Macewa została zauważona na skraju lasu. O swoim odkryciu poinformowali fundację, która następnie uzyskała zgodę prywatnego właściciela działki na dalsze prace badawcze. Ich efektem było znalezienie kolejnych macew. W sumie udało się odnaleźć dwie całe macewy oraz fragmenty innych. Pochodziły one z grobów osób, które zmarły w XIX i XX wieku. Zmarli przypuszczalnie zostali pochowani na sędziszowskim cmentarzu żydowskim, skąd potem macewy zostały zabrane do Sielca przez jednego z tamtejszych gospodarzy. Z tego, co udało się ustalić, macewy posłużyły do budowy chodnika łączącego studnię i nieistniejący już dom.

W planach fundacji AntySchematy 2 jest zabezpieczenie macew przed degradacją, a następnie utworzenie na sędziszowskim kirkucie lapidarium. – Będzie można tu robić warsztaty dla młodzieży, żeby to miejsce spełniało funkcję edukacyjną – mówi Tomasz Kocur-Malec. Według prezesa fundacji, powrót macew na cmentarz będzie także elementem odbudowy tożsamości sędziszowskiego kirkutu.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

3 × pięć =