nockowa

W Nockowej nie robią drogi… przez PBS

Roboty powinny już ruszyć, ale wszystko wskazuje na to, że trzeba będzie na nie jeszcze poczekać. Starostwo miało realizować gruntowną modernizację jednej z dróg w Nockowej. Miało… ale jeszcze nie realizuje. Ze względu na zamknięcie PBS powiat stracił bowiem część dotacji, z której miała być współfinansowana inwestycja.

Zaplanowany przez starostwo remont drogi w Nockowej dotyczy szosy prowadzącej w kierunku Błędowy Zgłobieńskiej. Według planów modernizacja tej trasy miałaby objąć blisko 900 metrowy odcinek zaczynający się w okolicach skrzyżowania z główną drogą kierującą do miejscowego kościoła i szkoły. W ramach remontu „Nockowej przez wieś”, bo tak oficjalnie nazywa się to zadanie szosa ma zostać poszerzona. Obok niej wybudowany zostanie również chodnik.

Cała inwestycja ma zostać zrealizowana w ramach rządowego wsparcia w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Powiat, jeszcze w ubiegłym roku, uzyskał na modernizację drogi w Nockowej milion 360 tysięcy dotacji. Dokładnie 80 procent kosztów wykonania remontu. Cała inwestycja jest już po przetargu, ma też wybranego wykonawcę.

Pojawiły się jednak problemy. 17 stycznia, czyli w dzień wdrożenia przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Społecznego, z powiatowych kont ubyło m.in. 360 tysięcy, które w ramach wsparcia z FDS miało zostać przeznaczone na remont drogi.

Co ta sytuacja oznacza w praktyce dla samej inwestycji? Jak przyznaje w rozmowie z Reporterem, starosta ropczycko-sędziszowski, Witold Darłak, trzeba liczyć się z opóźnieniem przy starcie remontu.

Umówiliśmy się z wykonawcą, że dajemy sobie jeszcze chwilkę czasu. Plac budowy został już oddany i formalnie cała inwestycja się już rozpoczęła. Ale tak naprawdę żadnych prac jeszcze nie ma. Na pewno w lutym nic się nie będzie jeszcze działo. Harmonogram robót może przesunąć się o miesiąc, dwa – wyjaśnia włodarz urzędu.

Darłak przyznaje, że powiat byłby nawet gotów tymczasowo pokryć utraconą z FDS kwotę bezpośrednio z własnych funduszy, ale nie wie jak zareagowałaby na to nadzorująca finanse samorządów Regionalna Izba Obrachunkowa.

Pytaliśmy się z czego moglibyśmy to zrobić, aby było to zgodne z prawem. Oni nie wiedzą. Same instytucje nie są przygotowane do tej sytuacji – rozkłada ręce starosta.

Podobny problem, starostwo ma także z zewnętrznymi dotacjami z innych źródeł.

Tak samo jest w programach unijnych, gdzie straciliśmy ponad milion złotych. Też nie wiemy co zrobić. Czekamy i czekamy. I zaczyna mnie krew już zalewać. Bo ileż można czekać. Za chwilę będzie miesiąc, jak się to stało, a tak naprawdę żadna instytucja nie potrafi nam odpowiedzieć wprost – narzeka Darłak.

Według zapisów przetargowych, remont drogi w Nockowej powinien zostać wykonany w sierpniu.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

10 − 5 =