diety soltysi

Radni powiedzieli „nie”. Sołtysi z Wielopola jednak bez podwyżek

Miało być więcej o 200 złotych i to bez konieczności chodzenia po ludziach. Skończyło się na wzajemnych wyrzutach i zupełnie innej decyzji niż pierwotnie wskazywano. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi sołtysi z gminy Wielopole nie dostaną wyższych diet – Rada zachowała się jak kameleony – grzmi jeden z zarządców wsi.

Pomysł podniesienia sołtysom ich wynagrodzenia był głosowany w trakcie ostatniej sesji rady gminy w Wielopolu. Według planów, dieta sołtysów miała zostać podniesiona z 400 do 600 złotych.

Większe pieniądze dla zarządców wsi były ściśle powiązane z innymi uchwałami, które 28 stycznia trafiły na posiedzenie radnych. Chodzi o pobieranie lokalnych podatków i opłat za wywóz śmieci w formie inkasa, czyli bezpośrednio od mieszkańców. Zbieraniem danin w tej formie zajmują się właśnie sołtysi, którzy od zgromadzonej sumy pobierają dla siebie określony procent. W przypadku podatków w Wielopolu jest to obecnie 4 procent, a przy opłatach za śmieci 3.Na zeszłotygodniowym zebraniu pojawił się punkt dotyczący całkowitego zniesienia takiego inkasa.

Od trzech lat były takie głosy, aby nie pobierać tych lokalnych podatków w ten sposób, że zbierają go sołtysi – mówi Reporterowi, wójt Wielopola, Marek Tęczar.

Jak tłumaczy szef urzędu, zbieranie podatków bezpośrednio przez sołtysów w obecnych czasach niesie za sobą dwa problemy. Pierwszy z nich to zapisy RODO. Drugi, jak wskazuje Tęczar, dotyczy bezpieczeństwa pobieranych przez sołtysów pieniędzy.

Ja uważam, że oni (sołtysi – przyp. red.) tego odpowiedniego zabezpieczenia nie mają. Powinni mieć jakąś kasę pancerną, miejsce, gdzie trzeba chować te pieniądze itd. – obrazuje włodarz Wielopola.

Zwiększenie diet miało być więc swoistą rekompensatą dla sołtysów, za pozbawienie ich wpływów z inkasa. Tak się jednak nie stało. Radni ostatecznie zagłosowali przeciwko zniesieniu tej formy opłacania podatków. I to pomimo tego, że 17 stycznia, na działającej przy radzie komisji byli zupełnie innego zdania.

Podobny scenariusz miał miejsce w przypadku samych podwyżek dla sołtysów. Tam też początkowo radni zgodzili się na zwiększenie wynagrodzeń. Na przeprowadzonej w zeszłym tygodniu sesji słychać było jednak zupełnie inne zdania.

Jeśli ta uchwała przejdzie, to wydaję mi się, że jako radni będziemy upokorzeni – powiedział radny z Glinika, Janusz Kipa.

Suchej nitki na zwiększeniu wynagrodzeń dla sołtysów nie pozostawił też inny samorządowiec z Glinika, Sławomir Górski.

W chwili obecnej jest to zły pomysł, by wprowadzać jakiekolwiek podwyżki. Bo wygląda to w taki sposób, jakbyśmy brali od ludzi i rozdawali sołtysom – przekonywał Górski.

Jak na taki stan rzeczy zareagowali natomiast sami zarządcy wsi? Tadeusz Bokota, sołtys Glinika nie ukrywa irytacji.

Po jakichś zaściankowych rozmowach zmienili (radni – przyp. red.) zdanie. Rada zachowała się jak kameleony. To jest dziecinada! Raz jest tak, a raz tak. – mówi Bokota.

W rozmowie z Reporterem, Bokota przekonuje, iż podwyższenie wynagrodzeń dla sołtysów w Wielopolu jest potrzebne. Wskazuje jednocześnie, że w związku ze swoimi obowiązkami, sołtysi ponoszą duże wydatki. O wyliczeniach Bokoty i co na ten temat sądzą radni przeczytacie TUTAJ (6/02/2020)Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

19 + dziewięć =