wieza

Boją się promieniowania. Na sędziszowskim osiedlu nie chcą masztu

Martwią się o zdrowie i to, że operator będzie działał bez żadnej kontroli. Kilkudziesięciu mieszkańców osiedla Przedmieście w Sędziszowie apelowało na zebraniu do gminnych urzędników, aby ratusz blokował budowę masztu telekomunikacyjnego, który Plus chce wznieść w okolicy. Część mieszkańców osiedla mocno sprzeciwia się takiej inwestycji.

Maszt telekomunikacyjny ma powstać na styku ulic Grunwaldzkiej i Księżomost, w pobliżu przebiegających tam torów. Sprawa budowy tej konstrukcji na Przedmieściu nie jest nowa. O planach wzniesienia takiego obiektu mieszkańcy osiedla dowiedzieli się już w 2018 roku.

W zeszły piątek, 21 lutego, w budynku sędziszowskiej podstawówki nr 2 zorganizowano zebranie osiedlowe w tej sprawie. Obecny na dyskusji wiceburmistrz Sędziszowa, Piotr Kapusta uspokajał zebranych, że ze względu na zmiany w prawie, które weszły w życie wraz z nadejściem nowego roku, Plus musi niemalże całą dokumentację dotyczącą masztu przygotowywać praktycznie od zera.

My wystąpiliśmy z pismem do pełnomocnika Polkomtela z informacją, że 1 stycznia weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie dopuszczenia poziomu pół elektromagnetycznych w środowisku. Ono uchyla podobne rozporządzenie z 2003 roku – tłumaczy w rozmowie z Reporterem Kapusta.

Zdaniem zastępcy szefa sędziszowskiego urzędu, taka zmiana w przepisach obliguje Plusa do ponownego przesłania dokumentacji odnoście budowy wieży na Przedmieściu. Już z uwarunkowaniami zawartymi w nowym rozporządzeniu

Te materiały, które zostały złożone do wniosku dotyczące charakterystyki inwestycji sporządzone w oparciu o poprzedni stan prawny są po prostu nieaktualne. I do czasu otrzymania nowej charakterystyki inwestycji opartej o te nowe opracowania, nie może zostać sporządzony projekt decyzji o ustalenie lokalizacji – wyjaśnia wiceburmistrz.

Słowa Kapusty nie uspokoiły jednak mieszkańców biorących udział w zorganizowanym 21 lutego zebraniu. Z sali dało usłyszeć się wielokrotne apele do gminnych urzędników, aby w jak największy sposób, spowalniali oni cały proces uzyskania zgód potrzebnych do stworzenia anteny.

Urząd gminy stara się nam nie przeszkadzać. Ale o pomocy też nie ma mowy – mówił Mirosław Pazdan, jeden z uczestników zebrania

Przedstawiciele sędziszowskiego magistratu odpowiadali jednak, że i oni sami nie mogą w tej sprawie wiele zrobić.

Przepisy idą w takim kierunku, że tych inwestorów nie ma już na czym „złapać”, aby zahamować takie budowle – wyjaśniała Alicja Zawisza z sędziszowskiego referatu urbanistyki i gospodarki gruntami

Sędziszowscy urzędnicy dawali do zrozumienia, że podobnie jak mieszkańcom, także im nie podoba się koncepcja wybudowania masztu telekomunikacyjnego na styku Grunwaldzkiej i Księżomostu.

Ta inwestycja na pewno nie jest nam w smak, nawet pod tym kątem, że w pobliżu ma powstać przystanek kolei aglomeracyjnej – przekonuje w rozmowie z Reporterem, Piotr Kapusta.

Protestujący mieszkańcy są pewni, że Plus pomimo ich sprzeciwu nie wycofa się z inwestycji na osiedlu Przedmieście. O stanowisku operatora w tej sprawie przeczytacie tutaj. (27/02/2020)Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

5 + 6 =