DSC_8859

TBS też był w PBS-ie

Nie tylko starostwo powiatowe i podległe mu placówki miały konta w zamkniętym niedawno Podkarpackim Banku Spółdzielczym. Wśród instytucji publicznych z naszego terenu, które także posiadały rachunki w nieistniejącym już banku znalazło się też ropczyckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Kolejna instytucja straci duże pieniądze?

To, że TBS również posiadało konta w dawnym PBS, stało się jasne, gdy 21 stycznia na facebookowym profilu mieszkaniowej spółki pojawił się komunikat, odnoszący się do zrestrukturyzowanego banku. W opublikowanej informacji można przeczytać, by ze względu interwencję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w PBS, wstrzymać wpłaty na rachunki w tym banku, należące właśnie do TBS a także trzech wspólnot mieszkaniowych i jednej wspólnoty właścicieli.

Czy to znaczy, że TBS podzielił los powiatu i w wyniku likwidacji PBS z kont mieszkaniowej spółki wyparowały niemałe fundusze?

Nic nie zostało stracone – uspokaja prezes TBS, Wiesław Rygiel.

Rygiel dodaje, iż zarządzana przez niego firma zabezpieczyła się przed zamknięciem banku.

Ja wiedząc o programie naprawczym (PBS – przyp. red.) dałem lokaty gdzie indziej. Działam inaczej niż starosta. My jako spółka mamy swoje fundusze. One zostały przekazane na lokaty w innych bankach i tutaj jesteśmy zupełnie bezpieczni – tłumaczy szef TBS.

Z czym był związany więc komunikat o niedokonywaniu wpłat? Rygiel wyjaśnia, iż chodzi tu o zarządców budynków postawionych przez TBS.

Jedna wspólnota właścicieli i trzy wspólnoty mieszkaniowe podjęły decyzje, że chcą być w PBS. Tam miały te konta i tam na bieżąco wpłacali sobie pieniądze na fundusze remontowe – mówi Reporterowi prezes spółki.

Szef towarzystwa budownictwa zaznacza jednak, iż złotówki zgromadzone na kontach PBS należących do wspólnot nie przekraczają równowartości 100 tysięcy euro. Są więc zabezpieczone przez BFG.

Na taką gwarancję nie może liczyć za to starostwo powiatowe i większość zależnych od niego jednostek. Za sprawą przeprowadzonej 17 stycznia przymusowej restrukturyzacji PBS, powiat stracił ponad 6 milionów złotych. Wkroczenie BFG do banku z Sanoka prze jakiś czas odbiło się też na indywidualnych klientach dawnego PBS. Nie nie mieli oni dostępu do swoich pieniędzy przez 3 dni: od 17, do 20 stycznia. Nie stracili jednak swoich funduszy.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

jeden + 9 =