DSC_1684

Powiat ropczycko-sędziszowski stracił fortunę. Przez PBS

Jak teraz będzie funkcjonował powiat? Straty na poziomie ponad 6 milionów złotych odnotowało raptem jednego dnia starostwo powiatowe i podległe mu jednostki. Wszystko przez nagłe zniknięcie z rynku Podkarpackiego Banku Spółdzielczego. Powiat miał tam niemalże wszystkie swoje konta.

Sanocki PBS gwałtownie zniknął z mapy polskich banków w piątek, 17 stycznia. To wtedy do PBS wkroczył Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który rozpoczął przymusowy proces restrukturyzacji tego banku.

Dla indywidualnych klientów oraz małych firm korzystających z usług dawnego PBS, skutki przymusowej restrukturyzacji ich banku przestały być de facto odczuwalne od wtorku. Tego dnia, klienci odzyskali dostęp do swoich rachunków.  Nie stracili też ani złotówki, bowiem ich kapitał został zabezpieczony przez BFG. W dużo gorszej sytuacji znalazły się za to samorządy, które w PBS miały pozakładane konta. Wśród nich było także nasze starostwo powiatowe. Urząd oraz niemal wszystkie podległe mu jednostki miały konta właśnie w PBS. Fundusze w innych bankach zabezpieczone miał jedynie Zespół Opieki Zdrowotnej oraz Powiatowy Urząd Pracy.

Ile pieniędzy stracił powiat?

Kwota utraconych funduszy to jest ponad 6 milionów 300 tysięcy. Bardzo duża suma. Prawie 10 procent naszego budżetu rocznego – przyznaje starosta, Witold Darłak.

To około 43 procent wszystkich funduszy, które powiat miał zgromadzone na kontach, w momencie zamknięcia PBS. Potracone pieniądze pochodzą z różnych działów, zarówno tych, które miały służyć powiatowi na jego codzienną działalność, jak i kwot wyznaczonych na inwestycje, czy też zewnętrze dotacje.

– To co nas wprowadziło w niepokój to fakt, że utraciliśmy również pieniądze pochodzące z depozytów mieszkańców Domów Pomocy Społecznej w Lubzinie i w Rudzie – stwierdza wicestarosta powiatu Bernadeta Frysztak.

Wiadomo już, że nagła strata 6 milionów złotych, mocno przełoży się na rozwój infrastrukturalny w okolicy. Darłak zapowiada, że przynajmniej przez pół roku starostwo nie wykona żadnych inwestycji. I to zarówno tych większych, jak i stosunkowo małych.

Wszystkie doraźne remonty, które były zaplanowane na pierwszą połowę roku, drogi, chodniki, przepusty, kopanie rowów, to wszystko zostaje wstrzymane. Jeżeli dojdzie do takiej rzeczy jak choćby koszenie rowów, to te zadania też będziemy starać się maksymalnie odsunąć w czasie – wyznaje włodarz urzędu.

Trudna sytuacja, w jakiej znalazło się starostwo nie przełoży się jednak na wypłaty dla pracowników urzędu oraz podległych mu jednostek. Według starosty, to w tym momencie priorytet. Jak zapewnia Darłak styczniowe pensje dla pracowników nie są zagrożone. Nieco inaczej wygląda za to kwestia terminu wypłaty obowiązkowych 13-tek przysługującym ludziom z samorządu.

Myśmy to zawsze realizowali na początku lutego. Tutaj może być poślizg. Ale na pewno zostaną one wypłacone w ustawowym czasie – przekonywał szef starostwa.

Nie będzie również zapowiadanych podwyżek dla pracowników, którzy zarabiają więcej niż pensja minimalna.

Wyższe wynagrodzenie otrzymali teraz tylko ci, którzy mieli najniższą krajową. Do tego planujemy pewne przesunięcia między wydziałami, tak żeby usprawnić funkcjonowanie, a te wydziały, które w związku z tą sytuacją będą mniej obciążone pracą, wykorzystać w innych działach – tłumaczył starosta.

Urząd nie przewiduje za to żadnej redukcji zatrudnienia. Przynajmniej na razie.

Decyzje o zwolnieniach i głębszych zmianach będziemy podejmować w drugiej połowie roku, jeżeli to pierwsze półrocze nie przyniesie nam jakiegoś zwrotu utraconych kwot. Na razie takich zwolnień nie przewidujemy – przyznał Darłak.

Czy starostwo nie mogło wycofać się z PBS przed zamknięciem banku? Według doniesień medialnych kłopoty sanockiego banku były wiadome już od kilku miesięcy. Starosta tłumaczy jednak, że do powiat był przekonywany, iż PBS działa normalnie. Włodarz powiatu winą za utratę pieniędzy obarcza także pośrednio BFG, a właściwie ustawę według której działał poddając PBS przymusowej restrukturyzacji. Przedstawiciel BFG odpowiada nam jednak, że gdyby nie ta instytucja, samorządy mogłyby stracić jeszcze więcej pieniędzy. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj (23.01.2020)Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

szesnaście − 10 =