Casual woman is talking on the phone

Oszuści w akcji. Uwaga na telefony z prośbą o pieniądze

Ponad 30 zgłoszeń dotyczących telefonów od oszustów odebrali policjanci 7 i 8 stycznia. Niestety, w dwóch przypadkach przestępcom udało się wyłudzić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Funkcjonariusze apelują do mieszkańców o czujność, w przypadku odebrania telefonu o pomoc finansową.

Jak działają oszuści? Dzwonią, podając się np. za członka rodziny albo policjanta. Informują, że np. syn, córka, wnuk czy siostrzeniec spowodował poważny wypadek i aby uniknąć więzienia, potrzebuje znacznej kwoty pieniędzy.

Jeśli oszust podaje się za członka rodziny, tak prowadzi rozmowę, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z krewnym i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą konwersacją. Oszuści podszywają się też pod policjantów, funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego, urzędników lub przedstawicieli innych instytucji. Podczas rozmowy oszuści informują, że po pieniądze zgłosi się jakaś godna zaufania osoba.

Jak się ustrzec przed oszustami? Policja radzi, aby nie reagować pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić, czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.

Jeśli osoba dzwoniąca podaje się za policjanta, to trzeba pamiętać, że prawdziwy policjant nigdy nie informuje o prowadzonych sprawach przez telefon i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. – Policjanci nigdy też nie poproszą o zaangażowanie pieniędzy do jakiejkolwiek akcji – przypomina policja.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast poinformować policję.

FOTO: PXHERE.COMBrak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

2 + 14 =