nowy10_galeriakroczak

Wieczór Korczakowski na zakończenie roku – galeria ZDJĘĆ

 

 

SĘDZISZÓW MŁP. W piątek, 18 stycznia w sędziszowskim Domu Kultury był film o Januszu Korczaku, program artystyczny przedszkolaków i prezentacja podsumowująca Rok Korczaka w sędziszowskim Przedszkolu nr 2, które nosi imię pedagoga, pisarza i obrońcy dzieci.

 

Przedszkole włączyło się w ogólnopolskie obchody, a nawet podjęło inicjatywy, które swoim zasięgiem obejmowały cały kraj. – Były to dwa ogólnopolskie konkursy plastyczne, na które mieliśmy szeroki odzew, prace nadpłynęły z 32 miejscowości – wyjaśnia Renata Śliwa, dyrektor PP nr 2 w Sędziszowie Młp. Jak dodaje, rok patrona był też widoczny w czasie zajęć z podopiecznymi. – Już najmłodsze dzieci zapoznawaliśmy z postacią Janusza Korczaka, z literaturą, którą tworzył dla dzieci – wyjaśnia dyrektor. Przedszkolaki uczestniczyły też w konkursie wiedzy o patronie.

Każdemu z uczestników piątkowego wieczorku Korczakowskiego dzieci rozdały „Prośbę dziecka”, którą Janusz Korczak napisał w imieniu dzieci. To swego rodzaju przykazania dla rodziców, takie jak „Nie psuj mnie”. – Dziecko to przede wszystkim człowiek, który ma takie same prawa jak dorosły to najważniejsze przesłanie Korczaka – uważa dyrektor Śliwa. W naszej misji staramy się też pamiętać, by mówić dziecku „Że dobre, że może, że potrafi”. Wpajać to szczególnie tym, które sobie nie radzą, mają jakieś problemy, czy to w sferze manualnej czy emocjonalnej.

W piątkowym wieczorze podsumowującym Rok Korczaka uczestniczyły ponad 40 rodziców dzieci uczęszczających do PP nr 2 w Sędziszowie Młp.

naj

 

Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, znany też jako: Stary Doktor lub Pan doktor urodził się 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie, zmarł prawdopodobnie 5 sierpnia 1942 w Treblince. To polski lekarz pochodzenia żydowskiego, pedagog, pisarz, publicysta, działacz społeczny. Był prekursorem działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka. Wprowadził samorządy wychowanków, które miały prawo stawiać przed dziecięcym sądem swoich wychowawców. W 1926 roku zainicjował pierwsze pismo redagowane w większości przez dzieci – „Mały Przegląd”. Pionier działań w dziedzinie resocjalizacji nieletnich, diagnozowania wychowawczego, opieki nad dzieckiem trudnym. Źródło: wikipedia.orgBrak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

ten + four =

Tygodnik Reporter Gazeta - Ropczyce, Sędziszów