nowy7_kskrol

Tablica przypomni o księdzu dziekanie

3 marca 1957 roku, w niedzielę zapustną, ks. Zygmunt Król objął uroczyście urząd proboszcza w Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. NNMP w Sędziszowie Młp. Miał już bogate doświadczenie w pracy kapłańskiej. Był długoletnim katechetą- prefektem i kanonikiem w Nowym Sączu. Urodził się 23 grudnia 1911 roku w Dąbrówce Niemieckiej w Nowym Sączu. Fot. Arch. parafialne

 

SĘDZISZÓW MŁP.♦ W niedzielę, 18 października w kościele parafialnym w Sędziszowie Młp. odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę ku czci wieloletniego proboszcza parafii NMP, ks. dziekana Zygmunta Króla. – Był gorliwym i oddanym Bożej Sprawie – mówi o proboszczu Królu ks. Knutelski, były wikariusz w Sędziszowie Młp., nauczyciel religii w Liceum Sędziszowskim, a obecnie profesor w Mielcu.


Ksiądz Zygmunt Król przez 30 lat, będąc proboszczem parafii w Sędziszowie Młp. zmagał się z władzą komunistyczną, usiłującą wykreślić z życia religię. Końcem lat pięćdziesiątych, kiedy wbrew podpisanej w 1950 roku i odnowionej w 1956 roku umowie pomiędzy Polską Ludową a Episkopatem Polski wyrzucono naukę religii ze szkół, ksiądz Król zorganizował katechizację w domu na placu kościelnym, w kościele a następnie w domu parafialnym. Pomieszczenia te nie spełniały wszystkich wymogów formalnych stawianych lokalom przeznaczonym na zajęcia dydaktyczne, co z kolei było pretekstem do kolejnych kar nakładanych na parafię, podobnie było w całej Polsce.

To proboszcz Król sprowadził do Sędziszowa Młp. Siostry Służebniczki Bogurodzicy Niepokalanie Poczętej (tzw. Siostry Dębickie). Organizował nauczanie religii dzieci przedszkolnych. To również on odnowił i wyremontował z zewnątrz i wewnątrz kościół parafialny w Sędziszowie Młp, zabudowania plebańskie, a następnie zaczął budowę kościołów w Borku Wielkim i Kawęczynie. Znany z wysokich wymagań wobec siebie
i parafian.
Do najcięższych chwil, które ks. prałat Zygmunt Król przeżywa podczas pracy w Sędziszowie należą te, kiedy ginie jego współpracownik, ksiądz Stanisław Maciąg zamordowany przez byłego podopiecznego.

W latach 1957-87 ks. Zygmunt Król jest Dziekanem Dekanatu w Sędziszowie Młp. W wieku 76 lat u księdza dziekana lekarze wykrywają nowotwór. Przechodzi operację, ale następują przerzuty choroby. Odwiedza go wtedy doktor Stanisław Dziurzyński, który wspomina go dzisiaj jako poważnego, dostojnego, cierpliwego, ufnego w Opatrzność Bożą kapłana. Kiedy wchodzi do pacjenta, ten zwykle modli się na Brewiarzu. Gdy ksiądz Król już nie może utrzymać książki, święte teksty czyta mu jego rodzona siostra. Po śmierci ks. Prałat zostaje pochowany 24 sierpnia 1987 roku na miejscowym cmentarzu.

W 2009 roku obecny proboszcz ks. prałat Stanisław Ryba, przeglądając kronikę własnej parafii dochodzi do wniosku, że jego poprzednik należy do największych i najgorliwszych kapłanów Sędziszowa Młp. Zapada decyzja o wmurowaniu w kościele pamiątkowej tablicy. Pomysł popierają Rada Parafialna i ks. biskup Ordynariusz Kazimierz Górny.
W niedzielę, 18 października tablicę poświęcił ks. prof. dr. hab. Alojzy Dróżdż. Kazanie podczas koncelebrowanej Mszy św. wygłosił ks. Henryk Paśko z Nowego Targu.

 

Jan Flisak


Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

17 + eight =

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!