nowy5_pozarkozodrza

Był pożar. Nie ma skażeń?

Zanim strażacy ugasili pożar, nad południową stroną zbocza kwatery numer 9 na wysypisku śmieci w Kozodrzy unosiły się ciemne kłęby dymu. Całe szczęście, ze pożar nie przedostał się w inne części śmietniska. FOTO: KPPSP Ropczyce

 

KOZODRZA♦ W niedzielę, 22 sierpnia ponad 120 strażaków gasiło ogromny pożar wysypiska śmieci w Kozodrzy. Płonęła południowa ściana jednej z kwater. Na razie Komenda Powiatowa Państwowej Staży Pożarnej w Ropczycach nie ustaliła przyczyny pożaru. Niewykluczone, że zapalił się naturalny gaz, który powstaje podczas fermentacji odpadków w dolnych warstwach wysypiska.

– Zgłoszenie o pożarze odebraliśmy o 16:34 – informuje st. asp. Waldemar Skoczylas z KPPSP w Ropczycach. Urlopowicze, którzy wypoczywali nad wodą na Żwirkach w Borku Małym, widzieli kłęby dymu kilkadziesiąt metrów od kąpieliska. – Zauważyłem ogromny słup dymu, jak odjeżdżałem. Myślałem, że może ktoś podpalił jakieś opony, później usłyszałem w radiu, że to płonie wysypisko – relacjonuje Marek z Iwierzyc. Ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko ze względu na wiatr. W krótkim czasie paliło się 2 hektary powierzchni wysypiska. Słup dymu był widoczny kilkanaście kilometrów.
– Jęzory ognia sięgały powyżej 20 metrów wysokości, pożar został zakwalifikowany do bardzo dużych ze względu na jego rozmiar – relacjonuje kapitan Bogusław Drozd, rzecznik prasowy KPPSP w Ropczycach. Dodaje, że istniało ryzyko, że ogień rozprzestrzeni się na pozostałe kwatery.

Na wysypisku podczas fermentacji odpadków powstaje naturalny biogaz. Częściowo jest odzyskiwany, ale dotyczy to już nieczynnych kwater. Rozprzestrzenianiu ognia sprzyja też nagromadzenie łatwopalnych materiałów takich jak plastikowe torby, plastik, odpadki z drewna i inne. W dodatku kilkudniowe upały spowodowały, że wierzchnia warstwa wysypiska była wyschnięta. (…)Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu Reporter Gazety.

 

 

lika

 Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

18 + four =

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!