nowy4_dabczarna

Dąb przypomni policjanta zamordowanego przez NKWD – galeria ZDJĘĆ

FOTO: ARCHIWUM

 

CZARNA SĘDZ., WOLICA ŁUGOWA♦ W ubiegłym tygodniu przed gimnazjum w Czarnej Sędziszowskiej młodzież zasadziła Dąb Pamięci. Drzewo ma przypominać postać Jana Sroki, aspiranta Policji Państwowej zamordowanego przez NKWD w 1940 roku w Twerze. Tutaj prezentujemy galerię zdjęć z akademii, która uczestniczyła uroczystości.

 

Gimnazjum w Czarnej uczestniczy w programie ”Katyń-ocalić od zapomnienia”, za życia patronował mu prezydent Lech Kaczyński. Nauczyciele, dyrekcja i uczniowie zaangażowali się w program i zaczęli poszukiwania, żeby dowiedzieć się więcej o aspirancie Policji Państwowej Janie Sroce.

– Urodził się w Wolicy Ługowej, a zginął w 1940r. w Twerze. Udało się odnaleźć jego siostrzenicę, panią Helenę Cyzio, która przybyła na uroczystość. Dokonała symbolicznego posadzenia dębu – informuje Andrzej Świerad, dyrektor czarneńskiego gimnazjum.

Uroczystość miała miejsce w piątek, 16 kwietnia, choć początkowo planowano ją na późniejszy termin. – Pragnęliśmy z szacunkiem pochylić się nad ofiarami Zbrodni Katyńskiej w zaplanowanej akademii na dzień 30 kwietnia. Historia wyznaczyła nam inną datę. Kiedy dowiedzieliśmy się o tragedii jaka miała miejsce 10 kwietnia 2010r. pod Smoleńskiem, ból i ogromna rozpacz dotknęły nas ponownie. Znów Katyń, pochłonął wartościowych ludzi. Nie sposób oddzielić tych dwóch tragedii narodowych – wyjaśnia dyrektor.

Podczas piątkowych uroczystości Kazimierz Kiełb, burmistrz Sędziszowa, odsłonił również tablicę zamontowaną na biało-czerwonym słupie symbolizującym polski słup graniczny. Słup stoi przed gimnazjum w pobliżu Dębu Pamięci. Ksiądz Edward Brzana, proboszcz parafii w Czarnej odmówił w czasie uroczystości modlitwę za pomordowanych oraz za ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

Wcześniej, w środę 14 kwietnia w kościele parafialnym w Czarnej wierni modlili się też podczas mszy w intencji dusz zamordowanego Jana Sroki oraz wszystkich ofiar tragedii w Smoleńsku oraz mordu Katyńskiego sprzed 70 lat. red

 Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

sixteen − 11 =

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!