nowy3_koledy

Czy my jeszcze umiemy śpiewać kolędy?

O tym jak pięknie kolędy śpiewają najmłodsi, przekonali się uczestnicy Motoopłatka w Małej w piątek, 18 grudnia. Zorganizowane przez proboszcza Romana Jurczaka (drugi z prawej) spotkanie opłatkowe dla motocyklistów okrasili kolędami i jasełkami młodzi mieszkańcy Małej. A kolędy niosły się jeszcze długo w noc. Proboszcz też udowadniał, że zna i melodię i zwrotki a głos ma donośny. FOTO: W.NAJA

 

CAŁY POWIAT♦ Śpiewnie kolęd, to stara tradycja, kiedyś kultywowana w domach, dzisiaj już właściwie tylko w kościołach. Powód? W radiu i telewizji śpiewają ładniej i bez przerwy. Po co więc jeszcze fałszować w domu? A może wcale nie jest tak źle z naszym śpiewem?

Jak twierdzi Władysław z Ropczyc, niektórym osobom w kościele parafialnym zdarza się zakłócać śpiewanie kolęd.
– Ludzie fałszują, bo nie znają tekstu, przez co nie można się skupić na śpiewie – mówi ze zdenerwowaniem. Jednak zdaniem organistów nie jest tak źle z trzymaniem melodii. – Osoby, które nie mają słuchu muzycznego, śpiewają może za głośno, ale nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby jakoś okropnie fałszowali. Po prostu zakłócają rytm, ale teksty już znają – wyjaśnia Witold Książek, organista z parafii Św. Barbary w Ropczycach.

Dla wielu dzieci z powiatu ropczycko – sędziszowskiego okres świąt Bożego Narodzenia, to czas, w którym mogą się wykazać znajomością kolęd. Niektóre mają nawet swoje ulubione. – Umiem na pamięć Wśród nocnej ciszy, bo mi się bardzo podoba. Większości tekstów kolęd nie znam, ale z ludźmi potrafię wszystkie zaśpiewać – chwali się sześcioletnia Marysia z Ropczyc. Z kolei Monika z Łączek Kucharskich uwielbia śpiewać Przybieżeli do Betlejem pasterze. – Jest taka melodyjna, no i zwrotki są krótkie – argumentuje.(…)Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu Reporter Gazety

jk

 Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

dwa × 1 =