nowy_strzelecukraina

Polskie Termopile – galeria ZDJĘĆ

FOTO: D.KIEŁEK

 


89 lat temu, 17 sierpnia 1920 r. 318 młodych ochotników polskich pod wodzą „polskiego Leonidasa” , kpt. Bolesława Zajączkowskiego poległo w Zadwórzu, broniąc dostępu do Lwowa.Zaledwie 2 dni po zatrzymaniu bolszewików pod Radzyminem w Bitwie Warszawskiej, na froncie południowym powstrzymano armię konną Budionnego w Bitwie Lwowskiej pod Zadwórzem.

 

Żołnierze kpt. Zajączkowskiego walczyli do końca, ostatni nabój zatrzymując dla siebie. Dla tych, którzy tego nie uczynili, jak wynika z relacji Izaaka Babla, nie było litości. Rozwścieczeni nieugiętą postawą obrońców bolszewicy dobijali rannych, bezcześcili zwłoki.

W Zadwórzu starły się dwie idee: idea internacjonalistycznej rewolucji niesionej na szablach konnicy Budionnego na drodze której stanęła garstka żołnierzy oddanych do końca idei wolności za wszelką cenę, broniących swojej ojczyzny. Pamięć o obrońcach sięga dwudziestolecia międzywojennego.

 

Już w 1920 r. społeczeństwo polskie usypało na polu bitwy kurhan pamięci obok cmentarza obrońców. W 1928 r. na kopcu został postawiony postument i od tego czasu rocznica bitwy była obchodzona szczególnie uroczyście. Szczęśliwie, jako jeden z nielicznych, kopiec przetrwał czasy burzy dziejowej. Po latach milczenia, przywracaniem pamięci o tych wydarzeniach, zajęli się polscy Lwowiacy. Dzięki nim od kilku lat ponownie obchodzona jest rocznica bitwy z udziałem Lwowiaków i zawsze licznie przybywających mieszkańców Podkarpacia.

 

W tym roku 23 sierpnia zgromadziła się nie tylko społeczność Kresów, ale także licznie przybyłe delegacje z Polski. Obecna była również delegacja Kongresu Polonii Amerykańskiej z Chicago. W uroczystościach uczestniczył Konsul Generalny RP we Lwowie Grzegorz Opaliński oraz liczni przedstawiciele samorządów Podkarpacia, m.in. Rzeszowa, Przemyśla, Leżajska, Stalowej Woli. Byli obecni przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej.

 

Okolicznościowe kazanie wygłosił O. chor. ZS Radomił Wójcikowski Kapelan „Strzelca” z Leżajska. Wśród uczestników uroczystości większość stanowiła młodzież. Najliczniej przybyli członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec”OSW z Rzeszowa, Kolbuszowej, Leżajska, Sędziszowa Małopolskiego, Brzeska.

 

Nasi Strzelcy kultywują tradycję obrońców Lwowa i kresów południowo-wschodnich. Spotkanie młodzieży strzeleckiej z kombatantami a szczególnie z rotmistrzem Eugeniuszem Cydzikiem było pełne wzruszeń i daje nadzieję, że tradycja obrońców Zadwórza ma swoich kontynuatorów. Jak co roku, w uroczystości uczestniczyli mieszkańcy okolicznych wiosek, którzy nie są obojętni wobec przeszłości tego miejsca. Uczestnicy ze zdziwieniem zauważyli, że poległych obrońców honorują również wszyscy ukraińscy maszyniści pociągów, przejeżdżających obok tego miejsca, syrenami oddając hołd spoczywającym tu bohaterom.

 

Strzelcy, razem z delegacją Rzeszowa odwiedzili wcześniej Cmentarz Orląt Lwowskich składając wieńce, zapalając znicze i odmawiając pod przewodnictwem ks. Stanisława Szcząchora kapelna JS 2021, krótką modlitwę za poległych Polaków. Zgromadzeni w tym ważnym dla nich miejscu młodzi ludzie wysłuchali również wzruszającego przemówienia st. chor. ZS Jacka Magdonia, który oprowadzał młodzież strzelecką po cmentarzu, zwracając szczególną uwagę na Kwaterę Zadwórzańską.

Marek Strączek

 

 

Skomentuj artykuł na FORUMBrak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

2 + 4 =

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!