nowy7_wartagnojn

Miał przypominać, ale o nim zapomniano

Warta honorowa, nazwiska harcerek i harcerzy pod pomnikiem, od lewej: Maria Piękoś, Pragłowska (imię zapomniane), Kozek, Beata Siwiec i Ewa Gil. Drużyna harcerska została zorganizowana przez Stanisław Gila, nauczyciela miejscowej szkoły. FOTO: ARCHIWUM M. GILA

 

GNOJNICA♦ – W Święto Niepodległości żadnej flagi przy pomniku na Małym Błoniu w Gnojnicy w tym roku nie było. Sołtys, Zenon Charchut zapomniał, nie pamiętał też nikt inny. Za czasów, kiedy w Gnojnicy pracował jeszcze Stanisław Gil, paliły się tu znicze, a pomnik był przygotowany na Święto Niepodległości —mówi Mieczysław Gil.


Pomnik na Małym Błoniu, czyli koło Kółka Rolniczego zbudowano w intencji poległych w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej w 1931 roku. Mieszkańców wioski chcieli w ten sposób upamiętnić tych, którzy w okresie I wojny światowej walczyli o wolną Polskę w Legionach Polskich, w armii austriacko-węgierskiej na froncie serbsko-włoskim. Tych, którzy dostawszy się do alianckiej niewoli, wrócili do kraju po zakończeniu wojny w szeregach armii generała Józefa Hallera.

 

 

Inicjatywa budowy pomnika wyszła od gnojniczan związanych z Akcją Katolicką, byli wśród nich ojciec Mieczysława Gila, Franciszka Gila wtedy przewodniczącego Akcji Katolickiej w wiosce. Wśród inicjatorów był też pan Nowacki, Piotr Magdoń i kilku innych Mieszkańców.
Mieczysław Gil pamięta opowieści ojca, o tym jak przyciągnął z lasu końmi ogromny kamień pod fundament. Budowę pomnika wspierał dyrektor szkoły w Gnojnicy, pan Wiatrowski i najprawdopodobniej ksiądz dziekan.
Dla kościoła budowa pomnika przez akcję katolicką w Gnojnicy była ważnym wydarzeniem. Jak pisze ks. Wojciech Święs, w tej miejscowości AK czyli Akcja Katolicka pozyskiwała członków z największymi trudnościami.
Powodem tego według Święsa było to, że we wsi „zapuszczają korzenie swojej działalności najbardziej radykalne odłamy ludowców i, jak się pod koniec II wojny okazało, komuniści”.

 

Po wojnie, w 1981 roku w czerwcu lub lipcu ten sam ks. Wojciech Święs znowu pojawia się w kontekście pomnika. Wspólnie z mieszkańcami, członkami NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych postanawia odnowić poświęcenie monumentu.
Jak wspominają miejscowi, oraz sam ksiądz Święs, podczas zorganizowanej wtedy przy pomniku mszy ołtarz jest zbudowany na polu Ludwika Pięty. Niektóre zdania z kazania, które wygłosił wtedy ksiądz prałat na trwałe zapadają w pamięć słuchających. Mieczysław Gil wspomina wypowiedziane wtedy przez kapłana zdanie: „My do tego czasu nie mieliśmy Ojczyzny, my tylko mieliśmy socjalizm”.
Podczas mszy św. śpiewał Michał Marchut przy akompaniamencie organisty z Zagorzyc, pana Pazdana. Marchut wykonał swoją ulubioną pieśń „Błogosław Matko tej biednej ziemi”. Śpiew podczas podobnych uroczystości powziął jako dziękczynienie w stosunku do Matki Boskiej Ropczyckiej, która jak wierzy uratowała go od zguby na zesłaniu w głąb ZSRR.
Podczas poświęcenia wystąpił też pan Szypuła, który recytował wiersze na temat strajku ustrzyckiego i rzeszowskiego.

Jan Flisak


Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

7 + fourteen =

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!